Jak przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Przygotowanie domu do remontu i jego zabezpieczenie przed trudami przebudowy jest jednym z ważniejszych elementów całego remontu. To właśnie od tej czynności zależy czy elementy, które mają pozostać, przetrwają remont w nienaruszonym stanie, oraz czy samo sprzątanie po remoncie będzie bezproblemowe i szybkie. W tym tekście podpowiadamy jak przygotować dom lub mieszkanie do remontu oraz na co zwrócić uwagę. Opisujemy też kilka dobrych praktyk, które pomogą nam posprzątać dom już po remoncie szybko i skutecznie.

Usunięcie wszystkich możliwych rzeczy

Pierwszym krokiem na drodze do przygotowania domu do remontu jest usunięcie wszystkich zbędnych rzeczy. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zdecydowanie warto z myślą o ochronie usunąć wedle możliwości meble, akcesoria, pamiątki czy elementy wyposażenia. Bardzo często nawet pomimo najlepszego zabezpieczenia wszystkich elementów zdarza się je uszkodzić. Zrobienie porządku w remontowanej części domu zwiększy też komfort poruszania się osobom uczestniczącym w remoncie. Jeśli z jakichś przyczyn pewne elementy np. ciężkie meble będą musiały pozostać w danym pomieszczeniu, powinniśmy przesunąć je jak najdalej od głównej części remontu. Jeśli będziemy pracować przy całym pomieszczeniu warto pozostałe meble i elementy przesunąć maksymalnie w skrajną część, a następnie przestawić je w drugą skrajną część pomieszczenia przy zmianie centrum remontu. Zapobiegnie to kilkukrotnemu przesuwaniu pozostałych w pomieszczeniu przedmiotów. O ile istnieje taka możliwość, możemy również zdemontować wyposażenie pomieszczenia, które będzie remontowane w postaci np. karniszy, żyrandoli itp.

Zabezpieczenie rzeczy, które pozostały

Drugim krokiem podczas przygotowywania mieszkania do remontu jest zabezpieczenie rzeczy i elementów, które musiały zostać w swojej obecnej lokalizacji. Zabezpieczenie takie powinno obejmować ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi np. uderzeniami oraz przed wodą i pyłem. Z tymi czynnikami pozostające meble czy inne sprzęty będą miały do czynienia najczęściej. Aby odpowiednio je zabezpieczyć, warto obłożyć je folią bąbelkową, kocami lub innymi materiałami, które zamortyzują uderzenia. Warto też dokładnie np. kilkukrotnie nałożyć folię sklejając ją w różnych miejscach na wypadek przecieku wody. Podwójna warstwa folii zapobiegnie przedostawaniu się kurzu i piasku do środka nawet pomimo uszkodzenia pierwszej warstwy folii. Zabezpieczyć dokładnie powinniśmy również elementy pomieszczenia i wyposażenia takie jak panele, ściany, okna itp. które nie będą remontowane. Wiele osób zapomina o tym, licząc na proste wyczyszczenie tych elementów po remoncie, co może nie być w praktyce takie proste.

Zaplanuj i przygotuj sam remont

Obowiązkowym element, jeśli chcemy, aby remont przebiegł sprawnie i skutecznie jest jego zaplanowanie. Powinniśmy dokładnie określić rodzaj wykonywanych prac, ułożyć jakie czynności będziemy wykonywali, w jakiej kolejności oraz przygotować cały remont. Z pewnością powinniśmy zakupić wszystkie potrzebne akcesoria i materiały. Zapobiegnie to sytuacji, w której nasz remont będzie się opóźniał lub osobiście będziemy musieli udawać się na zakupy do sklepu. Gdy zakupimy już wszystkie elementy potrzebne do remontu, powinniśmy ułożyć je np. w innym pomieszczeniu, aby nie zawieruszyły się, a były dostępne “pod ręką”. Warto też zaopatrzyć się w środki czyszczące oraz usuwające np. farbę ze skóry. W razie nagłych i nieprzewidzianych sytuacji będziemy mogli skutecznie usunąć zabrudzenia np. z parkietu który nie jest remontowany, nie uszkadzając go.

Sprzątanie domu po remoncie

Jeśli wykonaliśmy już cały remont, nadchodzi wtedy czas sprzątania. Powinno być one przeprowadzane w odpowiedni sposób, aby było skuteczne szybkie i nie wyrządziło szkód. Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich stałych zabrudzeń takich jak resztki tynku, materiałów budowlanych, piasku itp. Po tej czynności pomieszczenie po remoncie będzie jedynie zapylone i pokryte wolnym pyłem. Drugim krokiem jest jego usunięcie. Możemy zrobić to np. przy pomocy odkurzacza, miotły itp. To ważny moment, gdyż podczas otwierania folii zabezpieczających meble, inne elementy mieszkania itp. nie powinien w pomieszczeniu znajdować się wolny burd. Może on przedostać się na chronione elementy i je porysować. Trzecim krokiem przed zerwaniem folii jest wyczyszczenie “na mokro” np. przy pomocy wilgotnej ściereczki. Tak wstępnie uprzątnięte pomieszczenie może być pozbawione folii ochronnej.

Porada: Zawsze powinniśmy czyścić i sprzątać mieszkanie po remoncie od góry do dołu. Dzięki temu na wyczyszczoną już powierzchnię nic nie spadnie i nie będziemy musieli czyścić jej po raz drugi, dokładając sobie tym samym pracy. Jest to element, o którym przeważnie przypominamy sobie, gdy na wyczyszczone powierzchnie spanie kurz lub piasek.

Porada: Jeśli nie chcemy, nie mamy czasu lub umiejętności, możemy wykupić usługę sprzątania mieszkania po remoncie. Obecnie na rynku działa wiele firm sprzątających, które oferują tego typu usługi. Profesjonalni pracownicy przy pomocy odpowiednich środków doprowadzą wnętrze po remoncie do stanu używalności, a my będziemy mogli cieszyć się od razu wyremontowanym i czystym wnętrzem. Sprzątanie takie z pewnością zajmie mniej czasu i będzie efektywniejsze.

Gdy odsłonimy już całe pomieszczenie, warto sprzątać je “na mokro” przy pomocy wilgotnych ścierek i detergentów. Drugie oczyszczanie na mokro powinno odbywać się już tylko i wyłącznie przy użyciu samej wody. Warto często ją zmieniać, aby nie rozprowadzać pozostałego brudu.

W miarę możliwości warto bezpośrednio usuwać brud i pozostałości po remoncie z mieszkania np. do konteneru przed domem. Powinniśmy też wyznaczyć pewną strefę “brudną”, przez którą będziemy przenosili śmieci, aby nie przenieść kurzu na pozostałą część domu. O ile mamy taką możliwość warto też inne pomieszczenia zamknąć na czas remontu i z nich nie korzystać, gdyż często wchodzenie do nich czy otwarcie może spowodować ich zapylenie itp. Sprzątając po remoncie, warto używać też dobrych jakościowo środków czystości, aby nie uszkodziły remontowanych powierzchni i skutecznie usunęły zabrudzenia.

Posts created 9

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top