Home Staging, czyli jak samodzielnie przygotować mieszkanie do sprzedaży? Wykonaj Home Staging samemu i oczaruj kupujących nieruchomością!

Home Staging jest usługą, którą oferuje coraz więcej biur nieruchomości, podczas pomocy przy sprzedaży mieszkania. Aby z niej skorzystać, nie musimy jednak współpracować z agencją nieruchomości. Choć sam home staging wydaje się trudny czy nieco zagadkowy, w rzeczywistości taki nie jest i jest możliwy do przeprowadzenia przez nas osobiście. W tym tekście przedstawiamy home staging i prezentujemy czynności, które możemy wykonać, aby przygotować nasz dom do sprzedaży.

Home Staging

Home Staging to przygotowanie nieruchomości do jej sprzedaży w sposób odpowiedni. Ma on na celu sprawienie, iż dany dom czy mieszkanie będzie wyglądało na zadbane, jasne i przytulne oraz nowoczesne. Innymi słowy, home staging ma sprawić, że nasza nieruchomość zostanie sprzedana szybciej oraz za większą cenę. Badania na temat home stagingu wskazują, że wykonując go, możemy zarobić nawet kilkanaście procent więcej i sprzedać dom dużo szybciej. Home Staging to też niskokosztowa metoda zwiększania wartości domu. Zakłada ona zatem aranżowanie wnętrz czy ich dostosowanie, a nie inwestowanie dużej sumy pieniędzy. Przeznaczając też drobne środki i poświęcając odrobinę czasu, wykonując home staging, możemy prostymi czynnościami zwiększyć atrakcyjność danej nieruchomości.

Aranżacja wnętrza

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać samodzielnie, przeprowadzając home staging, jest odpowiednia aranżacja wnętrza. Przypadkowo ustawione meble zdecydowanie nie są najlepszym pomysłem. Te powinniśmy ustawić w taki sposób, aby do wnętrza nieruchomości wpadało jak najwięcej światła. Możemy ustawić je również w taki sposób, aby umożliwiały łatwe i komfortowe przechodzenie między pomieszczeniami. Taki układ w połączeniu z usunięciem zbędnych mebli stworzy minimalistyczną wersję wnętrza, ta zaś będzie owocowała wrażeniem przestrzenności i wielkości. Gustowny minimalizm jest jedną z najlepszych opcji, jaką możemy wybrać. Nigdy nie wiemy jaki styl preferuje dany kupujących i czy nasza bogata aranżacja nie zniechęci go do zakupu np. wizją całkowitej zmiany wnętrza po zakupie. Otwarte oraz minimalistyczne wnętrze daje również możliwość wizualnego projektowania, co zachęci potencjalnych klientów do pewnych “przymiarek” Aranżując wnętrze dla osób, które będą oglądały naszą nieruchomość, powinniśmy usunąć również z niego wszystkie nasze osobiste elementy. Z pewnością będą do dyplomy, puchary, pamiątki czy rzeczy o niskiej wartości, które mają dla nas wartość jedynie sentymentalną.

Odpowiednie zaaranżowanie wnętrza może podnieść jego wartość oraz skłonić oglądające osoby do podjęcia pozytywnej decyzji. Jeśli posiadamy pewne środki przeznaczone na home staging, warto wykupić usługę porady dekoratora lub projektanta, który podpowie nam jakie dodatki umieścić w domu oraz jak zaaranżować wnętrze, aby podkreślić wszystkie zalety nieruchomości. Czasami zmiana koloru zasłon czy narzuta na łóżko w danym kolorze może całkowicie zmienić wnętrze danego pomieszczenia.

Muzyka i zapach

Zwiększenie atrakcyjności nieruchomości to również muzyka i zapach. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy o ważności tych elementów, marginalizuje je lub po prostu nie bierze ich pod uwagę przy aranżowaniu mieszkania do sprzedaży. Zapach i muzyka są istotnymi elementami marketingu. Możemy zauważyć je w sklepach, galeriach handlowych czy punktach publicznych. Wolno grająca muzyka czy intensywny zapach w sklepie nie mają jedynie charakteru estetycznego, a mają wywołać określone zachowania u klienta. Są pieczołowicie komponowane przez specjalistów, by stworzyć wrażenie przytulności, bezpieczeństwa, komfortu i luksusu. Z tego triku możemy skorzystać i my sprzedając dom. Możemy zatem zakupić aromatyzery np. umieszczane w gniazdach oraz włączyć gustowną cichą i rytmiczną muzykę, która będzie tworzyła idealne tło dla naszego spotkania.

Przygotowanie otoczenia nieruchomości

Home Staging to także przygotowanie otoczenia nieruchomości. Jeśli posiadamy dom, możemy w sytuacji jego sprzedaży zadbać o teren przed nim. Skoszenie trawy, porządkowanie terenu, czy dodanie ciekawych gadżetów np. figurek, czy rzeźby może zdecydowanie odmienić naszą posesję. Osoby, które będą zjawiały się na oglądanie nieruchomości, wyrobią sobie już zdanie o naszej nieruchomości jeszcze przed wejściem do środka. Małym nakładem pracy możemy zatem zyskać plus, który może pomóc nam szybciej i korzystniej sprzedać nasz dom. Jeśli mieszkamy w bloku, również możemy zadbać o pierwsze wrażenie. Doskonale nadaje się do tego np. wymiana wycieraczki przed drzwiami na oryginalną np. z napisem “Welcome” czy zamontowanie ozdobnego elementu do kołatania.
Gustowne dodatki

Home Staging jako niskokosztowa metoda aranżacji wnętrza nie wyklucza jednak wydawania drobnych sum na gustowne dodatki i akcesoria. Możemy więc zatem postarać się o zakup pewnych akcesoriów, które sprawią, że wnętrze będzie prezentowało się stylowo lub nowocześnie. Możemy zatem za małą sumę pieniędzy kupić stary stylowy zegar, nowe kubki, wazon, obraz czy zasłony. Poddane renowacji zabytkowego mebla czy wykonanie usługi ustawienia mebli również będzie trafioną inwestycją. Dodatki takie, choć są jedynie symboliczne w porównaniu do wartości całego domu czy mieszkania mogą w znaczny sposób wpłynąć na to, jak odbierać dane wnętrze będą osoby chcące je kupić. Ciekawe rozwiązania czy inspiracje możemy znaleźć m. in. na stronach internetowych w sieci, czy w katalogach. Również spontaniczna wizyta w sklepie i wybranie kilku gadżetów będzie dobrym rozwiązaniem, gdyż wystarczy, aby dodatki tylko komponowały się z naszym wnętrzem i nie przedstawiały żadnej wartości użytkowej czy funkcjonalnej. Możemy też odwiedzić sklepy typu “home” w galeriach handlowych, które posiadają w swojej ofercie bardzo dużo różnego rodzaju bibelotów i dodatków, które są nowe, jakościowo wykonane i gustowne. Przy tej części home stagingu możemy wyciągnąć też z pudełek i szaf upominki, które otrzymaliśmy od znajomych czy rodziny, a nie były w naszym guście. Czasami nowy kubek czy figurka nadadzą odpowiedniego wrażenia.

Posts created 9

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top