Renesans mebli plecionych

Chyba każdy pamięta przyjemnie trzeszczące ogrodowe krzesełka czy sofy, na których można było słodko się odprężyć. Meble plecione kojarzą się przede wszystkim z naturą, odpoczynkiem na świeżym powietrzu i stylem rustykalnym. Ostatnie lata potwierdzają, że moda na takie meble przetrwała, i co więcej, weszła na salony, a tradycyjne i innowacyjne plecionki nabierają coraz większego prestiżu.

Trochę historii

Nie każdy wie, że pierwsze tego typu sprzęty zrobione z rattanu (trzciny rotang), hiacynta wodnego, znajdowały się na wyposażeniu egipskich domów już w 1600 w p. n.e, natomiast w XVII w. można było je spotkać na salonach bogatych domów arystokratycznych. Były to przede wszystkim plecione siedziska kanap i foteli. Troszkę później meble wyplatane zagościły na podwórkach, tarasach i działkach, pełniąc funkcję „umilaczy” czasu wolnego.

Dziś, wiele osób decyduje się tak wyposażać swoje wnętrza, aby znalazły się w nich nie tylko przedmioty użytkowe z wikliny (bądź innego, podobnego surowca), ale także wyplatane z naturalnych i syntetycznych materiałów sofy, stoliki czy fotele. Do wytwarzania niektórych z nich używa się także metalu, rożnego rodzaju sznurków, żyłek, drucików, które splecione w jeden unikalny wzór, wyglądają wyjątkowo i kunsztownie.

Wielki powrót na salony

Współcześnie na rynku meblarskim można spotkać bardzo innowacyjne materiały służące do wyplatania designerskich mebli, np. viro. Lloyd loom, hularo czy sanlux. Istnieją też meble wyplecione z takich włókien sztucznych jak rote (przypominające sieć rybacka) czy też rete (naśladujących słomę). Współczesne meble są dopracowane w każdym calu, nie niszczą ubrań, nie trzeszczą (chyba, że celowo są tak wykonywane) i wyglądają niezwykle elegancko. Wielki renesans plecionych mebli wprowadził je na salony XXI w. urządzone w różnych stylach – przede wszystkim rustykalnym nowoczesnym i eklektycznym.

Wystarczy przyjrzeć się tylko jednej marce Kennet Cobonpue (znanego o przemysłowego projektanta, zdobywcy kilku prestiżowych nagród), która jest znana i rozpoznawalna na całym świecie, aby dostrzec fenomen plecionek. Meble tej firmy są wyplatane z włókien naturalnych, inspirowane pięknem natury, jej nieprzewidywalnością i zmiennością. Nie może być inaczej, kiedy pomysły na meble rodzą się na wyjątkowo uroczej wysepce Cebu, oblanej wodami Pacyfiku. Surowcem do ich produkcji jest wspomniany wcześniej ratan, bambus oraz włókna manili i buri. Zaprojektowane przez Kenneta Cobonpue sofy czy krzesła, wyglądają niezwykle kunsztownie i uroczo.

Meble plecione czy do każdego wnętrza?

Najlepiej prezentują się w dużych pomieszczeniach, ponieważ muszą mieć dużo wolnej przestrzeni, w której bardziej będą zauważalne. Zazwyczaj są to sprzęty większe i umieszczenie całego zestawu sofa plus fotele i szafki nie będzie wyglądało dobrze. Plecionkom potrzeba „oddechu” i tylko wtedy najlepiej się będą prezentować. Oczywiście w małych wnętrzach również można ustawić takie meble, ale najlepiej pojedynczo, raczej jako designerki dodatek. Jeden pleciony fotel, szafeczka lub stolik nada takiemu pomieszczeniu lekkości i delikatnej świeżości.

Czym się charakteryzują plecionki?

Na pewno są mocno urokliwe i ładnie wpisują się w różnego typu wnętrza, choćby jako wyżej wspomniany dodatek. Cechuje je lekkość i niebanalny wygląd oraz komfort użytkowania. Przy zastosowaniu odpowiednich środków utrzymanie ich w czystości, nie będzie stanowiło dla nikogo żadnego problemu. Wykonane z niego meble zwracają uwagę i charakteryzują się niebanalnym nowoczesnym wyglądem i innowacyjna formą. Umieszczenie w pomieszczeniu sofy czy fotela z rattanu nada mu tajemniczości i wprowadzi pewien rodzaj egzotyki. Materiał ten jest bardzo trwały, twardy i odporny na działanie niekorzystnych w warunków atmosferycznych, dlatego z powodzeniem może zająć zaszczytne miejsce na tarasie czy tak na podwórku przed domem. Tego typu meble wykonane z rattanu ładnie wyglądają wkomponowane w pomieszczenie o jaśniejszych barwach, beżowych, stonowanych. Rzucają się w oczy mocnym zdecydowanym wybarwieniem, podkreślającym ich niezwykły urok.

Generalnie wszystkie plecionki „dobrze się czują” w otoczeniu drewna. Wnętrze staje się bardzo naturalne i żywe. Równie dobrze poradzą sobie w ciemniejszych wnętrzach, ponieważ materiał o strukturze drewna, lub drewnopodobny, ma doskonale właściwości adaptacyjne. Można je również wybarwić na wybrany kolor, dzięki czemu znajdą tż swoje miejsca we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.

Meble plecione mają swoja bogatą historię i cały czas tworzą nową. Niesamowite jest to, ze materiałów do wyplatania jest ogrom i każdy z nich pasuje bardziej lub mniej do konkretnego typu wnętrza. Ciekawe ostatnio rozwiązania stosuje się, wytwarzając meble plecione z metalu, żyłek i drucików. Odpowiednim przykładem zastosowania innowacyjnych pomysłów i technologii w tworzeniu takich mebli jest np. kolekcja Woven Collection, projektanta który z miękkich materiałów wyplata designerskie cuda, nie tylko meble, ale też wazony, klosze czy i inne obiekty ozdobne do różnego typu wnętrz.

Posts created 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top