Wybierz odpowiedni styl do swojego salonu. Urządzamy zgodnie z najnowocześniejszymi trendami.

Obecnie panujące trendy to przede wszystkim duża przestrzeń oraz swoboda w poruszaniu się. Do tego dokładamy surowy lub przytulny klimat, a wszystko dostosowujemy do wybranego stylu aranżacyjnego. Urządzamy salon krok po kroku.

Salon jest specyficznym miejscem ze względu na częstą obecność domowników. Przez aranżację musi stać się wygodny i przytulny. Do tego jest to miejsce wizytowe, które często przyjmuje gości. Odpowiedni styl aranżacyjny i dobór mebli to nie tylko komfort i wygoda domowników, ale także wizytówka domu w oczach pozostałych członków rodziny oraz znajomych.

Urządzenie salonu powinno zacząć się od wyboru spójnego stylu aranżacyjnego. Meble nie mogą odbiegać od kolorystyki ścian, rozmiarów pomieszczenia czy stopnia naświetlenia. Zbyt duże umeblowanie stłumi pomieszczenie natomiast zbyt pstrokate, pokłóci się np.: ze stylem loftowym. Jak dobrze urządzić salon?

Styl aranżacyjny

Przede wszystkim wybieramy styl, w jakim urządzimy salon. Styl skandynawski świetnie sprawdza się nawet w niedużych pomieszczeniach, ponieważ umeblowanie jest minimalistyczne – prosty stolik, krzesła mała sofa, a jasna kolorystyka optycznie powiększy salon. Ulubione kolory stylu skandynawskiego to biel, szarość i jej odmiany czy jasne brązy.

Nieco inaczej salon będzie wyglądał w stylu loftowym. Duże i przestronne mieszkania powinny mieć duże okna, wpuszczające dużo światła do wnętrza. Do tego loft lubi surowy klimat fabryczny, czyli cegłę, beton, stal szkło uzupełnione o ciepłe drewniane dodatki.

Styl nowoczesny to znowu idealna gra kolorów i kształtów. Kolor ma podstawowe znaczenie, ponieważ narzuca kanony umeblowania. Jasne odcienie barw świetnie sprawdzą się przy krągłościach i niewielkich pomieszczeniach, uzyskując powiększenie optyczne salonu przez grę odbitego światła. Duże, nowoczesne pomieszczenia to ciemne szarości, czerń lub czerwień objawiające się w prostokątnych wyspach z mebli, podwieszanym suficie i w regularnych kształtach np.: płyt betonowych czy potężnych kafli ściennych.

Umeblowanie

Dobór mebli jest zależny przede wszystkim od stylu. Skandynawskie brzmienia lubią meble minimalistyczne, o prostej formie, które nie zajmują wiele miejsca. Domeną stylu jest duża przestrzeń i gra jasnych kolorów, dlatego umeblowanie powinno również być jasne lub pastelowe. Zwykły stolik kawowy czy rozkładana ława świetnie sprawdzą się obok małej sofy. Do tego można dodać małą szafę czy komodę, co okaże się zupełnym wyposażeniem salonu.

Styl loftowy to znowu duża przestrzeń i ogrom mebli. Stoliki ze stali i szkła, duże okna, potężne sofy, podwieszany sufit z drewna, olbrzymie szafy to właśnie loft. Umeblowanie powinno nawiązywać do cegły na ścianach, osłoniętych elementów kanalizacji czy niepełnej elewacji ściennej.

Nowoczesne formy to meble regularne w kształtach kwadratów, prostokątów, czy gra brył. Stoliki, szafy, kanapy powinny mieć regularne krawędzie i korespondować z kaflami na ścianach, betonową podłogą czy ogromnym stołem i krzesłami ze stali i szkła – szkło zadymione.

Funkcjonalność

Poza walorami wizualnymi, wyposażenie i rozwiązania budowlane muszą być praktyczne w każdym stylu. Należy pamiętać, że salon to centrum domowej rozrywki, gdzie często spędza się czas wspólnie z rodziną oraz honoruje się gości. Fotele, krzesła kanapy muszą być wygodne, przestronne, aby pomieściły wszystkich członków rodziny. Przestrzeń musi zostać zagospodarowana w ten sposób, aby nie utrudniała poruszania się w wypełnionym ludźmi salonie. Praktycznymi rozwiązaniami są rozkładane ławy czy sofy z regulowanym siedziskiem. W przypadku potrzeby można jest rozkładać, co pozwoli pomieścić wszystkich gości i zwiększyć komfort użytkowania. Przy braku konieczności korzystania z ich ukrytych możliwości, zajmują mniej miejsca i oszczędzają drogocenną przestrzeń.

Wymienione kanony dla każdego stylu: skandynawski, loftowy czy nowoczesny to najnowszy współczesny trend aranżacyjny. Należy pamiętać nie tylko o niebanalnym designie, ale również o funkcjonalności salonu.

Posts created 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top