Idealnie dobrana para z dziećmi, czyli loft w stylu skandynawskim.

Mówią, że dobrana para to taka, która dobrze się „dogaduje” mimo swojej odmienności. Dokładnie te same założenia dotyczą stylów aranżacyjnych łączonych w pary. Czy styl skandynawski i loftowy mogą ze sobą tworzyć udany związek?

Dwa odmienne charaktery mogą zostać przedstawione nieco po męsku w stylu loftowym i kobieco, ciepło w tylu skandynawskim. Tak różna para, gdzie on (loft) lubi ogromną przestrzeń, chłód i surowy klimat, a ona (skandynawski styl) ciepło, dużo dodatków oraz nietuzinkowe kolory, z pozoru ma niewielkie szanse na udany związek. Loft – styl „fabryczny” to mężczyzna w swej naturze surowy, kochający przestrzeń, światło, ale także beton, stal czy cegłę. Skandynawska pani za to kocha się w pastelowych kolorach, ocieplającym drewnie i gustownych dodatkach. Do tego należy dodać dzieci, które mają zamieszkać pomiędzy dwoma z pozoru różnymi charakterami aranżacyjnymi. Jak pogodzić obie koncepcje?

Krótka charakterystyka

Styl skandynawski to przede wszystkim proste i geometryczne formy, odnoszące się do dużej ilości światła, przestrzeni i materiałów naturalnych. Umeblowanie ma nie tylko ocieplić dużą przestrzeń, ale równie musi być funkcjonalne. Skandynawowie rozwiązali ten problem dużą ilością dodatków. Przykładem jest łóżeczko dziecięce w stylu skandynawskim, które jest wykonane z litego drewna na kształt domku dostępne na stronie oliveo.pl. Prosta konstrukcja jest wzbogacona o pastelową pościel oraz nietuzinkowe dodatki typu oświetlenie LED, łańcuchy żarówek lub postacie bajkowe o różnej kolorystyce. Obok może stanąć lampa stylizowana na statyw aparatu fotograficznego czy fikuśny stolik z drewna i żywicy epoksydowej.

Styl loftowy, zwany inaczej fabrycznym, jest dużo bardziej surowy i potrzebuj jeszcze więcej przestrzeni. Mieszkania urządzane w stylu fabrycznym powinny być wysokie (od 3 m wzwyż), przestrzenne z dużą ilością wielkich okien. Do tego na ścianach dominuje surowy klimat cegły, betonu, odsłoniętych instalacji wodnych czy elektrycznych, a na podłodze często gości prosta posadzka betonowa lub z desek.

Trudne związki, ale tylko pozornie

Oba omawiane style wbrew pozorom mają wiele wspólnych mianowników i doskonale się uzupełniają. Styl skandynawski i loftowy z założenia potrzebują dużo przestrzeni, są surowe same w sobie i bazują na geometrycznych kształtach. Uzupełniane są o naturalne dodatki oraz kochają nieszablonowe rozwiązania. Przecież wspólne mianowniki to sekret udanego związku, prawda?

Jednak to, co wydaje się najtrudniejsze, daje najlepsze rezultaty. Surowy styl loftowy, czyli naturalna cegła, przeźroczysta żywica epoksydowa, drewno, zimna stal świetnie korespondują z cieplejszym stylem skandynawskim. Pastelowa kolorystyka, naturalnie ciepłe drewno, funkcjonalne meble typu łóżeczka, szafy, stoliki stylu skandynawskiego doskonale uzupełnia chłodny loft.

Przykładem jest salon połączony z kuchnią, gdzie cegła w swoim naturalnym kolorze lub pomalowana na biało, zdobi ściany wysokiego mieszkania z dużymi oknami. Podłoga może zostać wykonana z desek w kolorze szarym, a kafle imitujące szarość betonu staną w opozycji na ścianach (symetrycznie) w stosunku do cegły. Skandynawska pani uzupełni wnętrze o cieplejsze kolory na kanapie, krzesłach czy na stoliku wykonanym ze stalowego stelaża i drewnianego blatu zalanego żywicą, w którego wnętrzu zagościć może zdjęcie 3D. Do tego na podłodze umieścić można nietuzinkowy dywan, który z założenia będzie miał chłodne barwy, ale w ciepłej tonacji – połączenie czerni i czerwieni.

Ona & On, a dzieci

Pokój dziecięcy w chłodnym brzmieniu skandynawsko – loftowym można ożywić kolorowym łóżeczkiem dla dzieci w kształcie domku czy indiańskiego TIPI.

Lite drewno można pomalować na dowolny kolor oraz ozdobić wyżej wspomnianymi dodatkami. Dla pokoju dla rodzeństwa czy bliźniaków można zastosować zasadę odbicia lustrzanego, gdzie bliźniaki będą miały identycznie zaaranżowane sekcje, a klasyczne rodzeństwo zostanie uhonorowane odmiennością. Chłodne kolory łóżeczka dla chłopca będą idealnie kontrastowały z takimi, jak różowe czy seledynowe barwy zdobiące krainę snów dla dziewczynki.

Alternatywą dla wioski indiańskiej w pokoju dziecięcym jest łóżeczko domek z barierkami dla malutkich szkrabów lub bez barierek – bardziej w stylu skandynawskim i loft. Niski profil łóżeczka dziecięcego basuje na drewnianej konstrukcji, która pozostawia olbrzymie pole dla aranżacji dodatkami. Surowy klimat łóżeczka można ożywić kolorową pościelą czy dużymi poduchami. Łóżeczko dziecięce stanie się nie tylko miejscem spoczynku, ale również nieocenionym „placem zabaw” ze względu niedużą wysokość materaca oraz przestrzeń, którą daje subtelna konstrukcja.

Innym rozwiązaniem dla mieszanki stylu loft i skandynawskiego jest łóżeczko piętrowe dla dzieci z drabinką. Łóżko zaoszczędzi cenną przestrzeń aranżacyjną, która jest charakterystyczna dla obu styli, a wzór sam w sobie świetnie podkreśli style przez wysoką konstrukcję czy drabinkę z cechami loftu i skandynawskiego.

Dla koneserów klasycznego brzmienia w pokoju dziecięcym godne polecenia są łóżeczka klasyczne dla dzieci LEO czy KAO marki Oliveo. Duże płyty drewniane zdobiące fronty łóżeczek świetnie ocieplą loft na ceglanych ścianach oraz podkreślą skandynawskie dodatki. Naturalny kolor drewna można zastąpić niemal dowolnym barwą i dopasować ją do koloru ścian czy pozostałego wyposażenia.

Czy związek partnerski „pana loftowego” i „skandynawskiej pani” ma przyszłość? Oczywiście, że tak! Dzięki meblom skandynawskim chłód cegły, kafli i stali loftu otrzymuje partnerskie brzmienie, w którym swoje miejsce znaleźć mogą również małe pociechy.

Przy odrobinie cierpliwości, bogatej wyobraźni efekty mogą być wręcz oszałamiające. Połączenie obu stylów jest koncepcją, w której panuje harmonijne równouprawnienie, gdzie ujście swojej wenie może dać pani & pan, bez skrajnej dominacji.

Posts created 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top